Pandemi

2020 var et år preget av pandemien i Europa. For vinprodusentene i hele Europa ble markedssituasjonen usikker, men pandemien påvirket også muligheten til å skaffe seg arbeidere til å gjøre arbeidet i vinmarkene.

Da det meste av Europa stengte ned i mars, var akkurat vinmarkene i Tyskland klargjort for våren. De fleste arbeiderne reiste hjem og vinprodusentene var usikre på om de ville få hjelp videre i sesongen. I det store og det hele gikk det bra. Tyske vinprodusenter fikk stort sett den hjelpen de trengte for å få avlingene i hus. 

Karakteristikk

Årgang 2020 etterfulgte den kvantitativt mindre og værmessig mer ekstreme årgangen 2019. Mens vinene i 2019 er preget av høy modning, konsentrasjon og syrlighet, og stilmessig fremstår som outrerte og lite tradisjonelle, er 2020 den rake motsetningen. Vinene er ikke preget av særskilt høy modning eller friskhet, men scorer heller ikke spesielt lavt på disse områdene.

2020 er en årgang der de tekniske dataene scorer nærmere gjennomsnittet. Der 2019 gjerne går mot tropiske toner, har 2020 en friskere, lysere og mer floral fruktig karakter. Konsentrasjonen er noe høyere enn i et gjennomsnittlig år. Fenolene er også mer markante på grunn av lav tilgang på vann i vekstperioden.

2020 imponerer med sin fruktige, fokuserte og detaljerte karakter. Årgangen har ingen eksentriske, utstikkende egenskaper og kvaliteter og de vil garantert lagre godt og forutsigelig.

Klima

Værmessig er det likheter mellom årgangene 2019 og 2020. Det var den andre vinteren på rad med lite nedbør. Vinstokkene gikk derfor inn i vokseperioden med begrensede vannreserver.

Som i 2019 kom våren tidlig. Den ble varm og solrik og resulterte i knoppskyting tidlig i april. Like etterpå kom frostangrepet, som reduserte avlingene, særlig i Franken, Saale-Unstrut, Württemberg og Sachsen. De fleste store regionene unngikk imidlertid frosten og tapene i vinmarken ble vesentlig mindre enn i 2019.

Vinstokkene blomstret i slutten av mai, 8-10 dager tidligere enn normalen de siste 30 årene. Sommeren var varm uten sykdomsproblemer av noe slag i vinmarkene. En og annen haglskur gav enkelte lokale problemer.

Underskuddet på vann gjorde seg etter hvert gjeldende, og produsentene opplevde stress hos unge vinstokker, mens eldre vinstokker med dypere røtter klarte seg bedre, men likevel med mindre juice enn normalt.

Heldigvis ble det mulig å få arbeiderne tilbake i vinmarkene på de rette tidspunktene, slik at både sommerstellet og innhøstningen ble mulig å gjennomføre uten vansker.

Vinhøsten startet rekordtidlig, allerede i august for enkelte tidligmodnende druesorter. Mange valgte å høste druene tidlig om morgenen eller på natten for å bevare friskheten i druene. Innen utgangen av september hadde de fleste høstet ferdig. Noe nedbør i september gjorde at produsentene måtte finne de korrekte periodene hvor de kunne plukke.

Regnet som kom i 2020 var vesentlig mindre enn i 2019. Sistnevnte årgang fikk derfor problemer med tidlig botrytis og råte. I 2020 ble det ingen slike problemer. Fraværet av botrytis i årgangen gjør at det er laget lite søt vin over auslese i stil.

2020 er blitt en årgang for de tørre vinene og i tillegg kabinett og spätlese. Også enkelte flotte auslese er laget, særlig i Mosel. Men det er en stil mer basert på fruktig karakter enn botrytis. En mindre mengde konsentrert eiswein ble høstet i november, januar og så sent som februar.

Det bør nevnes at 2020, i likhet med 2019, er en strålende årgang for de røde vinene. Mens de røde i 2019 ofte viste en ganske tøff struktur, er vinene bedre balansert i 2020. Det varme været har satt sine spor, men med mye farge og dyp frukt mer enn fast, krevende struktur.

En undervurdert årgang

2020 er gjennomgående meget god i alle de klassiske vinregionene. Nahe, Mosel, Rheinhessen og Pfalz er vinnere. Også for Ahr er det en svært god årgang, men her gikk mye vin tapt i de store oversvømmelsene i 2021.

Årgangen må karakteriseres som en varm årgang, men med mer presis, ren frukt enn 2019 og med mindre ekstrem struktur. Mye taler for at 2020 har blitt oversett og undervurdert fordi den kommer etter den ekstroverte, iøynefallende 2019-årgangen. Det er ingen grunn til å overse 2020.

Flere skribenter er i ferd med å oppgradere vurderingen av årgangen, senest Stephan Reinhardt i Wine Advocate, som har gitt en rekke svært positive vurderinger av årgangens viner.

Årgangstabell Tyskland 2020
VinregionØ=2010-2019
hl
2020
hl
2020
Prosentvis endring
sammenlignet med
10 års gjennomsnitt
2020
Prosentvis endring 
sammenlignet med 
2019
Ahr39.00039.000018
Mittelrhein28.00031.0001135
Mosel736.000813.0001030
Nahe318.000339.00070
Rheinhessen2.469.0002.450.000-10
Pfalz2.174.0002.300.00069
Rheingau209.000251.0002026
Hess.Bergstrasse29.00038.0003146
Franken432.000267.000-38-22
Württemberg998.000894.000-102
Baden1.221.0001.100.000-10-11
Saale-Unstrut45.00032.000-29-14
Sachsen22.00021.000-5-19
Tyskland8.720.0008.575.000-23

Deutsches Weininstitut GmbH) - As of 08.10.2020