Kvaliteten i 2022 kom som en positiv overraskelse. Fra den varmeste og tørreste vekstsesongen så langt i hundreåret kommer det viner med langt større friskhet enn årgangen skulle tilsi basert på metrologiske data. Så hvorfor har resultatet blitt som det har blitt? Det lå absolutt ikke i kortene.
Vinter
Vekstsesongen for 2022 forløp slik: januar var kjøligere enn det som har vært vanlig siste årene. Til gjengjeld ble februar mye varmere enn vanlig, og tidlig i mars var det alt begynnende aktivitet ute i vinmarkene. Tidlig knoppskyting representerer alltid overhengende risiko i forhold til vårfrost. Det skjedde da også mellom 3-10 april, uten det store skadeomfanget på grunn av den lave fuktigheten.
Styrtregn og hagl i juni
Mai kom med høyere temperaturer enn vanlig og lavere mengde nedbør enn normalt for måneden.
Juni startet tørr og varm og mye pekte mot en vekstsesong på den varme og tørre siden, med mindre det ikke skjedde noe som endret mønsteret fra årganger som 2015, 2018, 2019 og 2020. Det gjorde det. Styrtregnet - inkludert hagl den 22. juni, som varte kun 10-12 minutter - var massivt og skulle komme til å endre årgangen. Særlig nord i Côte de Nuits fikk unngjelde. Nord i Gevrey-Chambertin fikk de 160-180 mm i de få minuttene nedbøren varte.
Skadene etter haglebygene var betydelige hos de uheldige. Den gjorde rent bord langs en smal stripe på 200 meter. På begge sidene av stripen var det knapt skader å snakke om. Selv om regnet forårsaket langt mindre skade enn de lokale haglebygene, var det omfattende erosjonsskader. I enkelte vinmarker i Gevrey-Chambertin var det så ille at røttene kom til syne. I bunn av vinmarker med en del helning lå det samlet enorme jordmasser som så måtte fraktes opp igjen, et tidkrevende og ikke minst kostbart arbeid for produsentene som ble rammet.
En ny og mindre storm blåste opp 25 juni, men mindre ekstrem enn den som rammet Côte d’Or 22. juni. På grunn av høy fuktighet i vinmarkene fikk vi et større, vedvarende angrep av meldugg. På grunn av fuktigheten var det så godt som umulig å komme ut i markene med motoriserte kjøretøy for å sprøyte vinmarkene. Selv om bruk av helikopter av ulike årsaker har vært ulovlig i noen år, ble det innvilget lov til å sprøyte vinmarkene fra luften. Det er ikke en veldig presis måte å behandle vinmarkene på, men bedre alternativer fantes ikke. Lyden av rotorbladene var å høre fra nord til sør i hele Côte d’Or.
Nedbøren i perioden 22-25 juni var betydelig i volum, men nokså ujevnt fordelt når vi ser på det totale geografiske bildet. Sør i Côte de Nuits fikk mindre nedbør og hagl enn lenger nord, og Côte de Beaune fikk mindre nedbør enn Nuits St.-Georges.
Sommer
Juni, juli og august var alle varmere enn normalt, mens september var mindre kokende varm enn det som har vært vanlig de senere år. Normalt skulle høye temperaturer ha forårsaket mye bakt og skåldet frukt, men takket være vannmengdene fra nedbøren 22-25 juni klarte vinstokkene seg bra gjennom sommeren uten nevneverdig varmestress.
I ettertid er vurderingen nå den at det ikke var vannmengdene i seg selv som reddet avlingen og kvaliteten, men tidspunktet regnet falt, i forkant av tre måneder med godt og varmt vær. Sommeren var varm, men ikke ekstrem, som i tidligere årganger som 2003, 2009, 2015, 2018 og 2020. Temperaturer mot 40 grader var relativt få i 2022 og forholdene var langt fra uutholdelige for vinstokker og mennesker.
Stil og kvalitet
Det tørre og varme været var perfekt for vinhøsten. Bortsett fra små mengder skåldet frukt, ble det høstet perfekte druer i bra mengder. Både kvalitet og kvantitet innfridde i 2022 for begge farger. Gitt vekstsesongen er det bemerkelsesverdig at alkoholnivåene er lave, 12,5-13,5 % er utbredt. Syrenivået er teknisk sett ikke all verden i 2022, men den sensoriske opplevelsen er annerledes. Vinene oppleves som friske og energiske og frukten for de røde vinene oppleves fersk og sunn.
I motsetning til enkelte varme årganger som skjuler stedegen karakter; eksempler er 2009, 2015, 2018 og 2020, er det ikke noe som kjennetegner hvite og røde viner i 2022. De er presise og reflekterer voksestedene. 2022 er i det hele tatt en årgang det er vanskelig å ikke å falle pladask for. De er markant fruktdrevne, har sjenerøs munnfølelse med god inviterende fedme, men uten å virke tunge og ufriske av den grunn. Modningen burde tilsi at den stedegne karakteren ikke var den beste, men vinene klikker av den boksen også. 2022 har produsert store mengder ekstrovert vin som vil levere umiddelbar drikkeglede rett fra hoppkanten. Det er i det hele tatt vanskelig å finne noe ufordelaktig å si om 2022. Det må i så fall være høye priser.