Hopp til hovedinnhold [Accesskey 's']Hopp til hovednavigasjon Hopp til bunnmeny med kontaktinformasjon
Bilde av produktet Doglia Piemonte Cortese 2023

Hvitvin

Doglia Piemonte Cortese 2023

Italia, Piemonte

Kr 250,0075 cl 333,33 kr/l

Kan bestilles til alle butikker
Ikke på lager i noen butikker
Post/Levering: Kan bestilles

Frisk og fruktig. Preg av sitrus og steinfrukt.

Alkohol 12,5%Sukker Under 3 g/lSyre 5,9 g/l

Passer til

  • Aperitiff
  • Skalldyr
  • Fisk

Karakteristikk

  • Fylde

    Forteller om inntrykket av vekt og rikhet i munnen. Alkohol, tannin og glyserol (tyktflytende) bidrar til fylde. Tenk på forskjellen på skummet melk og helmelk. Fylde handler bare om struktur og munnfølelse, ikke aroma eller kvalitet.

  • Friskhet

    Forteller hvor forfriskende syrligheten oppleves. Produktene våre inneholder ulike syrer fra råvarer og fermentering. Dette gir drikken friskhet og liv.

  • Sødme

    Forteller hvor tydelig søtsmaken oppleves. Ulike sukkerarter gir den søte smaken. Det kan være naturlig fra druene i en vin eller tilsatt som i en likør.

Stil, lagring og råstoff

  • Smak og aroma

    Saftig og frisk

    Vin med god friskhet, smak av sitrus og moden frukt som aprikos, gult eple, gul plomme, evt innslag av urter og blomster. Anvendelig stil, passer til fisk, kylling og svin.

  • Drikkeklar nå, men kan også lagres
  • Grønn drue

    Cortese

    Italiensk hvitvinsdrue. Gir som regel ganske nøytrale, tørre og friske viner i Piemonte og Veneto. De beste vinene kommer fra området Gavi og har gjerne litt tydeligere sitrus- og blomsteraromaer. Enkelte produsenter lager også oransjevin av cortese.


  • VaretypeHvitvin
  • Varenummer19081601
  • LuktAroma av blomster, sitrus, steinfrukt og rosmarin.
  • SmakFrisk og fruktig. Preg av sitrus og steinfrukt.
  • FargeLys strågul.
  • Land, distriktItalia, Piemonte
  • ProdusentGianni Doglia
  • Årgang2023
    Vi tar forbehold om at varen som leveres kan ha en annen årgang/etikett enn oppgitt
  • MetodeHåndplukket, myk pressing, temp.kontrollert gjæring, modnet 4-6md. på ståltank.
  • InneholderSulfitt
  • EmballasjetypeGlass
  • KorktypeNaturkork
  • UtvalgBestillingsutvalget
  • GrossistItaliofil AS
  • TransportørNBS Logistics AS
Produkter som ligner