Rømmedip med rogn og chips
En vært velsmakende dip med rogn, perfekt til velkomstdrikken!
Tekst: Niclas LundmarkOppskrift: Niclas Lundmark - Senior varefaglig rådgiver
Løyrom er rognen fra brakkvannsfisken lagesild. Lagesild finnes i mange land og er utbredt i Mjøsa, men det er rognen fra fisken innerst i Bottenviken, og den svenske byen Kalix, som er regnet som den beste kvaliteten.
Løyromen er knall oransje og har en ren, delikat smak av sjøysprøyt, salt sjø og noe mineralsk, og kan minne om rogn fra reker. Som alternativ kan du bruke rogn fra rognkjeks eller lodderogn.
Les ogsåDrikke til løyrom
Rømmedip med rogn/løyrom
Porsjoner: 4-6
- 0,5 stk rødløk
- 3 dl rømme, eller crème fraîche
- 100 g rogn (løyrom eller oransje lodderogn, rognkjeksrogn eller annen fiskerogn)
- 1 bunt gressløk og/eller dill
- sitronsaft
- salt
- kvernet pepper
- Revet fersk pepperrot
Finhakk løken og gressløken. Bland sammen rømme, rogn, en skvis sitronsaft og litt salt og pepper. Ha blandingen i en lav skål eller på en asjett (eller legg rogn og rømmeblandingen i to lag i skåla). Hvis blandingen er veldig tynn kan den settes i kjøleskapet i 20 minutter. Topp med løk, gressløk og revet fersk pepperrot. Server potetgull av god kvalitet ved siden av, eller tynne skiver av bagett stekt i ovnen til knasende sprø.
Sist oppdatert: